11 Mart 2013 Pazartesi

4 + 4 + 4


Yoo hayır, malum konudan bahsedip hem kendimi hem de sizi bunalıma sokmayacağım. Bu seferlik 4+4+4 sorunsalı : "Dört yaşını yeni bitirmiş dört bücür bir masada dört saat nasıl oturtulur?"a karşılık geliyor.

Nasıl yani demeyin ciddi bir sorun bu. Yemek yedikleri süreyi düşersek -pek yemekle araları olmadığından- geriye hayli uzun bir süre kalıyor. Bu nedenle de yaratıcı olmak gerekiyor. Benim tavsiyem yanınızda mutlaka resim kağıdı, boya vb malzemeler bulundurun. Her bir aktiviteyi teker teker sunun. Finale bir de sürpriz faaliyet planlarsanız, onlar heyecanla direktifleri izleyip, kesip yapıştırıp boyarken, annelerle bir kahve içip iki muhabbet edecek zaman bile kalıyor.

Biz bu seferki buluşmamızda kese kağıdından ağaç yaptık. Hem çok kolay, hem de ortaya çıkan ürün üç boyutlu olduğu için çok hoşlarına gitti.  Buyrun bakalım. Sonbahar gelmiş, sararan yapraklar dökülmeye başlamış:Bu ağacın yapımını bir başka anne bloğunda buldum:

  • Kesekağıdı ağız kısmından ortasına kadar paralel çizgiler halinde kesilerek yaklaşık 1er cm eninde püsküller oluşturulur
  • Açılıp yerde dik durması sağlanır
  • Bir elle altı sabit tutulup, kesik olan kısma kadar döndürülerek ağacın gövdesi elde edilir
  • Üçer dörder püskül birlikte bükülerek dallara şekil verilir.
Yaparken fotoğraflamak aklıma gelmedi. Neyse ki orjinalinde, yapılışını ayrıntıları ile çekip yayınlamışlar da, "buyrun burada yapılmışı var" demekten kurtuldum:


Fikir o kadar güzel ki, farklı mevsimler için de çeşitlendirilebilir aslında. Benim aklımda kar yerine pamuk, çiçek yerine buruşturulmuş peçete, meyve yerine de ponpon kullanmak var. Kuzumun okulunda aile katılımı sırasında yapabiliriz çocuklarla birlikte.
 
İnsanın anaokulunda çocuğu olması ne güzel... Böyle faaliyetler için bahanem oluyor en azından. :-)


1 yorum: