24 Şubat 2013 Pazar

Tiyatro'ya gittik, gidiyoruz, gideceğiz ....

"Tiyatro sanatı, çocukların eğitiminde mutlaka kullanılmalıdır" diyor uzmanlar. 2,5-3 yaşlarından itibaren çocuklarımızı tiyatroya götürme alışkanlığı edinmeliymişiz. Kesinlikle katıldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Ege 3 yaşını bitirene kadar sabırsızlıkla beklemiştim tiyatroya götürmek için. Açılışı Ankara Sanat Tiyatrosu'nun "Sihirli Parmaklar" oyunu ile yapmıştık. İlk oyununu çok büyük heyecanla izlemişti kuzum. O gün bu gündür her fırsatta tiyatroya götürüyorum kendisini.

Bugün izlediğimiz oyun kaçıncısıydı bilemiyorum ama en azından son bir ayda gördüklerimizle ilgili izlenimlerimizi paylaşayım istedim.


Hastalık Hastası 

Açıkçası ne Ege beğendi ne de ben. Kötü bir oyundu. 4+ yazmasına rağmen, konu 4-5 yaşındaki çocuklara uygun değildi. Komedi unsuru insanların sakarlıklarından ve konuyla ilgisiz hareketlerinden ibaretti. Oyunun bir yerinde oyunculardan biri kafasına bir boynuz taktı. Ege, "Anne niye boynuz taktı?" diye sordu cevap veremedim.

Çıktığımızda beğenmediğini açıkça ifade etti. Kuzumun da bir tiyatro beğenisi oluşmuş demek ki dedim. Öyle her oyunu beğenmiyor kendileri :-)
Ertan Gösteri Merkezi'nde oynuyor. Alparslan Türkeş caddesinde, cadde üzerinde. Otopark için bir halısaha ile anlaşmışlar.
http://www.sahnesanat.com/urun/43/hastalik-hastasi.htmlDiş Mikropları Kaktüs ile Baktüs

Çok eğlenceli bir oyundu. İki diş mikrobu, bir kız çocuğunu kandırıp, dişlerini fırçalamaması ve bolca şeker yemesini öğütleyerek dişlerine yerleşmeye çalışıyorlar. Oyuncular da iyiydi, oyun da.

Ege çok eğlendi, güldü, oyuun interaktif kısımlarına katıldı. Hem sanatsal bir aktiviteye katılmış olmanın hazzı, hem de verilen mesajların yerini bulmuş olmasının huzuru ile çıktım oyundan.


Ankara Halk Tiyatrosu'nda oynuyor. Salon güzel de Kızılay'da olmasından dolayı park yeri sorun. Biz arabamızı ankamall'e terk edip metro ile gittik. Ege ne zamandır tren diye sayıklıyordu zaten iyi oldu.
http://www.mybilet.com/event/13577/dis-mikroplari-kaktus-ile-baktus/

Oz Büyücüsü : Sihir Kente Yolculuk

Oyun güzeldi, hikaye iyi işlenmişti. Kostümler, müzikler herşey iyiydi.

Ege eğlendi. Oyundan sonra fotoğraf çektirirken, teneke adama "sen diş mikrobu değil miydin?" diye sorarak kendisini şoka soktu. E iki hafta önce, başka mekanda, başka oyunda öyleydi tabii haklı çocuk. Zaten orada tanıştığımız bir oyuncu bizi bu oyuna davet etmişti.


Aslında prensip olarak alışveriş merkezlerindeki tiyatrolara gitmemeyi tercih ediyordum. Sahneler bir bir kapanırken desteklemek, ayakta tutmak gerek diye düşünüyordum. "Oralara da kültürel, sanatsal aktiviteleri taşımak gerekli" diyor kendisi. Haklıdır belki de bilemiyorum. Kendisini kıramadım ve bugün ilk kez bir AVM'de tiyatro izledik. Oyun güzeldi de, ben hala bir tiyatro sahnesinin atmosferini tercih ediyorum. Çıkışta kendimi kalabalık bir alışveriş merkezinin ortasında bulmak hiç iyi gelmedi.

Kentpark'ta oynuyor : http://www.mybilet.com/event/12364/oz-buyucusu-sihir-kente-yolculuk/

Umarım tiyatro sever anne babalara yardımcı olabilmişimdir.

İyi seyirler dilerim  :-)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder